cz

O nás

Cegelec a. s. je součást nadnárodní průmyslové skupiny VINCI sídlící ve Francii, konkrétně figuruje jako jedna z dceřiných společností VINCI Energies (divize Power & Mobility). Pražská firma je hrdým pokračovatelem tradice vývoje elektrických pohonů, které v minulosti realizoval podnik ČKD Polovodiče.

 

Společnost se dnes zabývá vývojem a výrobou elektrických zařízení se zaměřením především na městskou hromadnou dopravu. V centru naší pozornosti tak stojí dodávky elektrických výzbrojí pro tramvaje, trolejbusy, metro, Stadtbahny a příměstskou železnici. Současně se společnost zabývá také dodávkami pevných trakčních zařízení (měnírny, bateriové napájecí stanice atp.). Naší specialitou jsou celkové modernizace kolejových vozidel, které realizujeme ve spolupráci s dalšími subjekty. V oblasti e-mobility jsme schopni navrhnout řešení dopravního systému na klíč od napájení, přes výstavbu potřebné infrastruktury, až po dodávky vozidel a provozování systému atp.

Naším cílem je nabízet špičková řešení, která plně uspokojí potřeby našich zákazníků. Elektrické výzbroje firmy Cegelec vykazují vysokou provozní spolehlivost blížící se hranici 100 %. Osvědčená řešení jsou určena jak pro pohony vozidel se střídavými motory, tak se stejnosměrnými. Výzbroje se mohou pyšnit dlouhou životností. Každému našemu partnerovi se snažíme připravit řešení, které přesně odpovídá jeho požadavkům.

Dodávky trakčních a statických měničů se během let existence závodu uskutečnily do více než 20 zemí světa k více než 70 zákazníkům. Naše zařízení slouží na zhruba 5.000 vozidlech hromadné dopravy.

Stručná historie značky

 1. 1956

  Závod ČKD Elektrotechnika se začíná zabývat vývojem polovodičových součástek.

 2. 1963

  S ohledem na rozvoj polovodičů je založen samostatný podnik ČKD Polovodiče, závod dodává komponenty na první československé tramvaje a trolejbusy s polovodičovou výzbrojí.

 3. 1990

  Podnik se přejmenovává na ČKD Polovodiče Praha.

 4. 1992

  Francouzská společnost Cegelec Corporate, jejíž historie sahá až do roku 1913, kupuje akcie společnosti ČKD Polovodiče Praha, divize pohonů a automatizace. V kontaktu se zákazníky se nově používá označení Cegelec ČKD.

 5. 1999

  Cegelec se stává součástí Alstomu a původní název firmy dočasně zaniká. První nové elektrické výzbroje pro tramvaje typu TV Progress vznikají pod značkou Alstom.

 6. 2001

  Dochází k další změně vlastníka a návratu ke jménu Cegelec.

 7. 2010

  Cegelec se stává součástí nadnárodní skupiny VINCI Energies, divize Power & Mobility.